Díla barokních umělců se po staletích znovu potkávají při Festivalu barokních umění 

Festival barokních uměníV autentických historických prostorách města a zámku se opět po roce o víkendu 17. - 19. září rozezní dobové skladby. Na scéně unikátního zámeckého barokního divadla bude uvedena novodobá premiéra barokní opery Antonia Draghi: Gli Oblighi dell´Universo (Závazky Všehomíra). 

 

 

17. - 19. 9. 2021 Antonio Draghi: Gli Oblighi dell´Universo (Závazky Všehomíra)

novodobá premiéra barokní opery v Zámeckém barokním divadle  

17. 9. 2021, 18:00 vstupenky
18. 9.2021, 18:00 vstupenky
19. 9.2021, 17:00 vstupenky - zrušeno

Libretto: Nicolò Minato

Účinkující:
Sólisté a barokní orchestr Hof-Musici, režie Zuzana Vrbová, od cembala řídí Ondřej Macek.

Premiéra: Zámek v Pardubicích, 9. června 1680.

Holdovací serenata (servizio di camera) provedená u příležitosti narozenin císaře Svaté říše římské a českého krále Leopolda I. během jeho pobytu v Pardubicích na útěku z Prahy před morovou epidemií.

Antonio Draghi (1634–1700), rodák z Rimini, byl jedním z nejznámějších a nejvlivnějších italských skladatelů své doby a se svými více než 150 scénickými díly je považován za nejplodnějšího skladatele v dějinách opery. Jeho sloh vychází z benátské opery druhé třetiny 17. století. Roku 1658 byl povolán k císařskému dvoru ve Vídni, kde zůstal až do konce života. Ve Vídni působil nejprve jako basista v kapele císařovny vdovy Eleonory, roku 1668 se stal nejprve vicekapelníkem a následujícího roku kapelníkem tohoto tělesa. Tento významný post zastával až do konce roku 1681. Spolu s činností v kapele císařovny vdovy ovšem pracoval rovněž pro kapelu vládnoucího císaře Leopolda I. (1640–1705, vládl od 1657) – nejprve jako librettista, později také jako skladatel. Po roce 1669, kdy byl u dvora zaměstnán jako dvorní básník Nicolò Minato (cca 1627–1698), se Draghi věnoval již jenom hudební kompozici a postupně se stal nejvýznačnějším autorem oper a oratorií celé leopoldinské éry. Roku 1674 pro něho hudbymilovný císař vytvořil post intendanta dvorního divadla (intendente delle musiche teatrali), roku 1682 se konečně stává vrchním dvorním kapelníkem a tuto prestižní funkci zastává až do své smrti roku 1700.

Provedením serenaty Gli Oblighi dell’Universo soubor Hof-Musici zamýšlí oživit dílo dalšího významného, přesto však neprávem opomíjeného skladatele, a zároveň také přispět k poznání hudebního a divadelního života v zemích Koruny české v době vrcholného baroka. Tato Draghiho serenata je s nejvyšší pravděpodobností první operou provedenou v českých zemích mimo Prahu. V neposlední řadě chceme také připomenout eggenberskou éru českokrumlovského zámeckého divadla založeného v letech 1680–1682.

Doprovodné koncerty

17.9. Doteky lásky 19:00
Prokyšův sál bývalé Prelatury
C. Monteverdi, G. Frescobaldi, G. Caccini, B. Pasquini, B. Strozzi,
Fr. Couperin, J.-Ph. Rameau, M. Lambert, G. F. Händel)
Lucie Rozsnyó – soprán
Markéta Melkusová – cembalo
CENA: 300,-Kč

18.9. Komorní hudba francouzského baroka 14:00
Sloupový sál Studijního centra, I.zámecké nádvoří
(M. Blavet, Fr. Couperin, J.-Ph. Rameau)
Hiroko Huemer – barokní příčná flétna
Ensemble L’Entretien des Muses (Vídeň)
CENA: 450,-Kč

18.9. Barokní ohňostroj a brokní iluminace 21:00
Letní jízdárna v zámecké zahradě
Theatrum Pyrotechnicum (Český Krumlov)
CENA: 150,-Kč

19.9. Toulky barokní Evropou 11:00
Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné
(G. Muffat, N. Bruhns, D. Buxtehude)
Petr Čech – varhany
CENA: 200,-Kč

O Festivalu barokních umění 

Festival barokních umění Český Krumlov vznikl v roce 2008 v Českém Krumlově. Základním kamenem byla v té době cca 12letá studijně badatelská a realizační praxe dramaturga festivalu pana Ondřeje Macka na poli výzkumu původních barokních oper realizovaných v českém prostředí v první polovině 18. století.

Odborně badatelská snaha vyústila v roce 2007 objevem ztracené Vivaldiho opery „Argippo", která byla poté, v polo-scénickém provedení, pod záštitou Livie Klausové slavnostně realizována dne 3. května 2008 ve Španělském sále na Pražském Hradě.

Není jiného divadelního stánku, tak dokonale připraveného, kde by se dala provést původní adaptace barokní opery, než zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově. Aby slavnostní premiéra „Argippa" proběhla v Českém Krumlově s pozitivním ohlasem medií, sponzorů a především návštěvníků, hostů, rozšířil se program premiéry o další koncerty a celý projekt byl pojmenován Festival barokních umění Český Krumlov.

Fotogalerie předchozích ročníků 

Rezervace vstupenek 

DMO Český Krumlov, z. s.